První český Dům Ronalda McDonalda funguje už dva roky v pražské motolské fakultní nemocnici (při otevření jsme si novou budovu prošli a psali jsme o ní zde).
Ukazuje se, že pro rodiny nemocných dětí, které to mají do Prahy daleko, je mimořádnou pomocí, protože i v těžkých chvílích mohou zůstat spolu (o tom, že ubytovat se mohou blízcí pacienta i v noci, jsme psali zde).
Do dvou let také v Olomouci
Nyní nadační fond, jenž financoval výstavbu a dodnes platí provoz pražského Domu, oznámil, že obdobné zařízení vybuduje ve Fakultní nemocnici Olomouc. S podporou Ministerstva zdravotnictví se na tom dohodly obě instituce. Moderní zařízení vznikne v bezprostřední blízkosti tamní dětské kliniky,
uvádí v tiskové zprávě.
Na konci loňského roku podepsaly nemocnice s nadačním fondem memorandum o vzájemné spolupráci. Dalším krokem je zadání architektonického návrhu. Měl by být zveřejněn v polovině letošního roku. „Když vše půjde podle našich představ a ideálních scénářů, mohli bychom nový Dům Ronalda McDonalda v Olomouci slavnostně otevřít v průběhu roku 2027,“ říká František Valíček, vedoucí Odboru investic Fakultní nemocnice Olomouc.
Proč si nadační fond vybral Olomouc
O tom, že další charitativní, ale velmi moderní bydlení pro sourozence a rodiče nemocných dětí vznikne na Moravě, hovořila výkonná ředitelka nadačního fondu Ivana Švingrová Pešatová už při slavnostním otevření pražského Domu Ronalda McDonalda. Konkrétní místo výstavby ale odtajnili až nyní.
Pro výstavbu je nezbytné, aby nemocnice měla volné pozemky vždy poblíž dětské části, navíc musí být ochotná s spolupracovat a po dokončení si Dům převzít, byť provoz je i nadále hrazený z darů.
„Při výběru lokality jsme přihlédli například k tomu, zda má nemocnice dostatečnou nabídku vhodného ubytování. Kritériem byla rovněž obsazenost a spádovost dětské kliniky. Klíčovou roli sehrála také připravenost olomoucké fakultní nemocnice zahájit s námi realizaci Domu okamžitě, díky čemuž budeme moci začít pomáhat co nejdříve,“ vysvětluje Pešatová, proč padla volba právě na Olomouc. Rozhodující byl i dlouhodobý zájem této nemocnice o náš projekt a její úsilí posílit péči orientovanou na rodinu,
dodává.

Areál Fakultní nemocnice Olomouc
Jak to funguje v nadačním Domě
O ubytování v Domě Ronalda McDonalda nemohou rodiny žádat přímo. Vedení Domu je vždy doporučuje zdravotnický personál nemocnice. Podmínkou je, že rodina musí do nemocnice dojíždět z větší dálky.
Ubytování získávají rodiny, které zasáhla závažná diagnóza dítěte. Věk nehraje roli. Může jít o novorozence, stejně tak o teenagera. Podmínkou není ani nutný pobyt na lůžku, léčba může mít ambulantní formu.
Velkým benefitem je to, že ubytování není jen pro jednoho z rodičů, v Domě mohou bydlet oba, nebo se v něm střídat. Vítaní jsou i sourozenci, ať už ve všední dny, nebo pro přespání o víkendech. Ubytování je pro všechny zdarma. Délka pobytu limitovaná není, vždy záleží na diagnóze. Možností je také ubytování jedné rodiny opakovat.
Rodina najde azyl v jednom z moderně vybavených pokojů s četnými úložnými prostory, koupelnou a WC. Hotelové služby ale nemůže očekávat. Dům má společnou kuchyň s možností uložení zásob i prádelnu. Součástí jsou také společné prostory pro hraní, práci rodičů nebo relaxaci.
Galerie: První český Dům Ronalda McDonalda při otevření