Před rokem 2015 spočívaly kontroly ve společném stravování na Krajských hygienických stanicích. Od roku 2015 pak provozovny společného stravování začaly dozorovat na půl se Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI). Pokus převést kontroly plně na SZPI byl už v roce 2021, kdy takový návrh Sněmovna vložila do novely o potravinách. Návrh tehdy ale zrušil Senát.
Krajské hygienické stanice však i nadále zajišťují komplexní dohled nad dodržováním hygienických a zdravotních standardů v těchto provozovnách, a to v rámci státního zdravotního dozoru. Jak již dříve uvedl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic, tím, že hygieny přišly o kompetence, se jim mimo jiné uvolní ruce pro přípravu plánů na potenciální krize.
Sjednocení dozoru a převedení kompetencí ke kontrole na SZPI tak odstranilo dříve mnohdy nelogické rozdělení působnosti. Dříve totiž stejné požadavky u stejně zaměřených podniků se srovnatelnou mírou rizika dozorovaly různé orgány.
„Předností SZPI je kromě jiného centrální řízení a jednotné metodické postupy kontrol, všechny inspektoráty postupují stejně napříč obory i regiony. Vytváříme tím přehlednější, transparentnější a předvídatelnější prostředí pro spotřebitele i provozovatele,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.
Kontroly SZPI zahrnují:
- kontrolu hygienických a mikrobiologických požadavků
- bezpečnost potravin
- falšování potravin a pokrmů
- případy klamání spotřebitele
- celkovou poctivost prodeje
Co změny přinesou zákazníkům?
Díky sjednocení dozoru pod rezort Ministerstva zemědělství se nově dozvíme aktuální informace o uzavřených provozovnách z důvodu porušení hygienických požadavků, a to na platformě Potraviny na pranýři. Dříve se prohřešky musely dohledávat jak na „pranýři“, tak na webech krajských poboček hygien.
Zda se počet dozorujících osob sníží, tedy se sníží i počet kontrol, což byla obava hygieniků, nám z Ministerstva zemědělství, pod nějž SZPI spadá, nebyli schopni říci. Neví totiž, kolika kontrolory disponovaly krajské hygieny.
Samotná SZPI disponuje 260 inspektory, kteří vykonávají každodenní kontrolní činnost v terénu. „Intenzita kontrol bude vycházet primárně z výsledků kontrol společného stravování v terénu a podíl nevyhovujících zjištění z vykonaných kontrol (zejména v provozech, které dříve nebyly pod dozorem SZPI) určí potřebu frekvence jejich kontrol,“ řekl nám tiskový mluvčí Ministerstva zdravotnictví Vojtěch Bílý.
Co se změní pro provozovatele?
U části provozoven se pro provozovatele nic nemění. Formální změna nastává pouze u provozovatelů společného stravování „otevřeného typu“ zahajujících, měnících nebo ukončujících činnost po 1. 1. 2025, kdy již vzniká oznamovací povinnost vůči SZPI. Nikoli tedy vůči příslušné Krajské hygienické stanici jako dosud.